Malý krok pro diváka, ale velký krok pro nezávislost médií. V Senátu se začala projednávat novelizace mediální legislativy.

Veřejnoprávní média nám mnohé země mohou závidět. Jejich úroveň objektivity a nezávislosti je i na evropské poměry vysoká, zároveň ale velmi křehká, chybí jí totiž pořádné ukotvení v zákoně. Rekonstrukce státu společně s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Českým národním výborem Mezinárodního tiskového institutu už nějaký čas připravuje plán, jak nezávislosti médií v Česku legislativně posílit. A na něm se rýsuje politická shoda, včera se o něm jednalo na půdě Senátu.

Na nezávislost veřejnoprávních médií by měly dohlížet jejich rady, tedy Rada ČT, Rada ČTK a Rada ČRo. Tyto instituce ale v posledních měsících plnily titulky novin spíše v souvislosti s absurdním děním na jejich jednáních. To je důsledkem aktuálního nedostatečného nastavení mediální legislativy. „Současná úprava fungování médií nezajišťuje dostatečnou politickou pluralitu rad, neumí zajistit kompetentnost jejich členů ani předcházet střetu jejich zájmů. Dalším problémem je nedotknutelnost rozhodnutí rad,” říká Martin Luhan, koordinátor projektu Nezávislá média v Rekonstrukci státu.

Jak pojistit politickou pluralitu mediálních rad

Včera o připravené novelizaci mediální legislativy jednala Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky, a to za přítomnosti generálního ředitele ČT, právníků ČRo, zákonodárců obou komor, expertů na média a členů RRTV. „Není to poprvé, co nad zákony o veřejnoprávních médiích sedíme. Ale je to poprvé, co cítím, že je naděje, že se posuneme kupředu. Že se shodneme s kolegy z Poslanecké sněmovny na zásadních změnách a udržíme ten národní klenot, který tu máme – veřejnoprávní média, která nám závidí leckdo v Evropě,” řekl na jednání místopředseda komise, senátor David Smoljak.

V čem mají spočívat hlavní změny, které navrhujeme?

  • Členy mediálních rad budou nově volit Sněmovna i Senát (dosud je volí pouze Sněmovna), tím bude posílena pluralita názorů.
  • Nominovat radní budou moci jen zavedené instituce (od jejich vzniku uplyne aspoň 10 let a  budou působit alespoň ve dvou krajích).
  • Radní budou nestranní a politicky nezávislí odborníci. Nebudou zastávat politickou funkci, ani na ni kandidovat.
  • Parlament nebude odvolávat mediální radu jako celek (jako dnes po neschválení dvou výročních zpráv, nově bude brát výroční zprávy na vědomí).
  • Zákonnost postupu při volbě člena rady bude ověřitelná Nejvyšším správním soudem. NSS může přezkoumávat i zákonnost rozhodnutí mediálních rad.

V těchto týdnech probíhá lobbování za novelu zákonů o veřejnoprávních médií u senátorů i nově zvolených poslanců. Politická shoda se pomalu rýsuje a česká média by se tak snad už v tomto volebním období mohla dočkat zákonů, která jim zajistí ty nejlepší podmínky pro další nezávislé fungování.

Pokud Vám dává smysl, co děláme, podpořte nás, nebo se do lobbování u politiků za lepší zákony zapojte jako náš ambasador. Děkujeme.